...svět zvrácené děvky.
...něžného anděla.
...poetické mrchy.
a krví zbrocené víly...

Dvojčata - jednovaječná, dvouvaječná

12. května 2011 v 16:32 | D.K. |  ...K zamyšlení, poučení...
Ahoj, dopředu zdravím všechny, co obětují pár minutek svého času a přečtou si tenhle článek. Asi bych měla dopředu předeslat, že dvojčata jsou téma, které mě velice přitahuje. A věřím, že to není jen tím, že jedny dvouvaječná máme v rodině a že pravděpodobnost narození dvojčat je u nás i z jiných důvodů celkem vysoká.
Už odmalička jsem byla hrozně zklamaná tím, že já dvojče (jednovaječné) nemám. A osud tomu chtěl, že jsem našla alespoň dvojnici. Shodou okolností, je z mého milovaného Brna. Ale o ní, ani o Brnu tu teď mluvit nechci, takže pojďme dál...
Impuls tomu to článku dalo mé nekonečné brouzdání po netu, kde jsem si přetla vyjádření o tom, jak vypadají a chovají se dvojčata jednovaječná. A dle mého názoru to byl absolutní kiks majitele těch stránek. Tak jsem se rozhodla "pověsit" na web něco přijatelnějšího.

Dvouvaječná dvojčata:

Zjednoduše lajcky řečeno. Nový život vznikne, když se na cestě vejcovodem potká vajíčko se spermií. Oplodněné vajíčko neboli zygota se pak uchytí na děložní stěně a vyvíjí se potomek. Ale v případě vzniku dvouvaječných dvojčat se ženské vaječníky trochu zblázní a pošlou na cestu vajíčka dvě. (Z každého vaječníku jedno.) Tím pádem se pak každé vajíčko potká s jinou spermií a začnou se následně v děloze vyvýjet zygoty dvě.
Nejsou nijak vzájemně ovlivněné a tudíž je úplně jedno jestli budou, nebo nebudou mít stejné pohlaví. Je to v zásadě stejné jako u jiných sourozenců. Akorát s tím rozdílem, že tihle se nerodí dva, tři roky po sobě, ale třeba 10 minut. A jejich genetická shoda je 50%.
Jen bych dodala, že taková to dvojčata jsou častým výsledkem umělých oplodnění. Rodí se i trojvaječná trojčata atd... A to díky tomu, že u umělých oplodnění se použije víc ženských vajíček najednou, aby se zvýšila pravděpodobnost úspěchu. Tudíž, když se laboratorně oplodní vájíček třeba pět (což tak zhruba odpovídá) a následně se v děloze ujmou všechny, nastávající maminka se může těšit z pětivaječných paterčat.

Jednovaječná dvojčata:

Tady už je to trochu složitější. Podstatný rozdíl je ale v tom, že se na cestu vaječníkem vydá jen jedno vajíčko. To se spojí se spermií a uchytí v děloze. Tady se jako tradičně začně vyvíjet v člověka. Až podsud by to bylo normální. Z jedné zygoty - jeden nový člověk. Tak co se stane tak zásadního, že máme místo jednoho života hned dva? Stručně vysvětleno. Člověk je mnohobuněčný organismus, který se ale od základů musí vyvynout ze zygoty, což je buňka pouze jedna jediná. Jak na to? Zygota se množí. Z jedné buňky se stává chomáč několika buněk atd. No a právě tady někde nastane "chyba", kdy se ten chomáč buněk rozdělí. Jestliže na poloviny - vyvýjí se dva nové životy a máme jednovaječná dvojčata. (Na třetiny - jednovaječná trojčata...)
Z toho nám vyplývá důvod jejich podobnosti a stejného pohlaví. Oba jedinci se totiž vyvíjeli ze stejného vajíčka i spermie a dostali tedy od rodičů totožné geny. Jejich genetická shoda je 100%.
I přesto, že jsou vzhledově mnohdy téměř k nerozeznání, nedá se tvrdit, že by to byly dvě stejné osobnosti! Stát se sice může, že jim porostou zuby ve stejnou dobu, onemocní neštovicemi současně apod., ale pořád jsou dva a ne jeden. Mohou sdílet stejné nazory, milovat stejnou barvu nebo i osobu, ale nemusí! Hodně totiž dělá prostředí, v němž žijí, lidé, co potkají a osobní zážitky. Jeden třeba nemůže usnout, zatímco druhý klidně spí. Jeden si povídá se spolužačkou o výletě, druhý odešel na záchod a na cestě zpátky se zapovídá s učitelem. Jeden jede v autě, zatímco druhý čte knížku... Všechny tyhle drobnosti odlišují jejich život a osobnosti. Takže ne, opraavdu neplatí, že dvouvaječná dvojčata jsou stejná!
A věřte, že kolikrát je snaha dvojčat odlišovat se co nejvíce. Jeden si obarví hlavu, propíchne pupík, pořídí brýle... A já jim přitom tolik závidím.

A malé pokračování, jestli vám to nestačilo: Zázrak typu dvoujvaječných-jednovaječných dvojčat z článku z roku 2007 --> http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=2556&id_c=85181 (v genetice je možné vše...) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | 6. září 2011 v 12:38 | Reagovat

Ani jsem to nedočetl dokonce, po překlepu, hrubce a nakonec mylné informaci ohledně vajíček z různých vejcovodů jsem to vzdal a jdu hledat štěstí na přesnější informace jakožto nastávající otec dvojčat jinam...

2 my-dk-world my-dk-world | 16. května 2012 v 22:53 | Reagovat

Překlep tam je za ten se omlouvám, ale to se myslím stane každímu z nás, takže z toho nemíním dělat vědu.
Hrubku jsem po letmém zkouknutí neobjevila, ale jestli tam někde vězí omlouvám se, ale což, myslím, že i to se stává a leckdo píše hůř, než já..
A za pravdivostí informací si stojím, jakožto studentka genetiky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama