...svět zvrácené děvky.
...něžného anděla.
...poetické mrchy.
a krví zbrocené víly...

Rozštěpy obličeje

5. května 2011 v 20:03 | D.K. |  ...K zamyšlení, poučení...
Tato nepříliš diskutovaná dědičná vada velice ovlivnila můj život. Nechci tím říct, že bych jí sama trpěla, jen... Nejednou jsem zkřížila cestu s lidmi, kteří tuto vadu mají. Asi bych měla zdůrazit, že já sama to vlastně teď už za vadu zas tolik nepovažuji. Je to proto, že práce lékařů jsou již tak dobré, že se "postižený" může cítit postupem času zcela "normálně"...
Ale k věci...

Předkládám výběr z mé seminární práce:

Co je rozštěp obličeje?

o Pod tímto názvem bychom si měli představit jediné - rozštěp rtu (levostranný, pravostranný, či oboustranný), patra nebo čelisti. Tyto rozštěpy mohou nastat samostatně (izolovaně), nebo se projevit dva či dokonce všechny tři z uvedených najednou. Děje se tak mezi 4. - 7. týdnem těhotenství.

o Na každé 550 - 600 dítě se narodí jedno s rozštěpem. Statisticky vychází, že u chlapců to bývá častěji rozštěp rtu, zatímco u holčiček rozštěp patra.

Faktory vzniku rozštěpu?
o 20% genetické dispozice

Rodiče bez vady, jedno dítě má rozštěp
1:20
Rodiče bez vady, dvě děti mají rozštěp
1:4
Jeden rodič má rozštěp
1:20
Jeden rodič a jedno dítě mají rozštěp
1:4
Oba rodiče mají rozštěp
1:4

o 60 - 70% toxické, fyzikální a biologické vlivy

Toxické
Chemikálie, různé druhy léků, alkohol, nadbytek vitamínu A nebo D, nedostatek některých stopových prvků apod.
Fyzikální
Úrazy v těhotenství, vysoká teplota působící na plod apod.
Biologické
Přílišný stres matky, jakékoli onemocnění matky, vyšší věk rodičky, špatná výživa plodu apod.

o 10- 20% kombinace obojího

o I když je tohle všechno známo, jsou i případy, kdy se na příčinu vzniku bohužel nepřijde!!!

Prevence?
o Kdyby existovala spolehlivá prevence, nepohybovalo by se číslo udávající procento nemocných touto vadou minulých padesát let zhruba stejně.

o I tak se uvádí, že pomáhá zvýšená konzumace kyseliny listové, vitaminu E, C a B1.

o A mé doporučení zní - vyvarovat se všech negativních vlivů z tabulky výše.

…co nás čeká a nemine
Už po prvních minutách rozštěpáčka na světě si brzy uvědomíme, že to není obyčejné novorozeňátko. V životě ho čeká brzy několik operací (počet samozřejmě závisí na druhu rozštěpu) a plán kontrol u nejrůznějších lékařů.

Otolog
Ušní lékař. Kontroluje středouší a zabraňuje zvýšené možnosti zánětů (hlavně kojenecké a batolecí období života, jinak dle potřeby).
Stomatolog
Zubní lékař.Věnuje zvýšenou pozornost péči o zuby kvůli určité pravděpodobnosti vyšší kazivosti zubů. Pravidelné prohlídky každých 6 měsíců.
Ortodontista
Doktor zubního lékařství sledující správný vývoj čelisti a zubů. První návštěva je plánována na 3 - 4 rok života až do dospělosti. Úzce spolupracuje s logopedem a zubařem.
Logoped
Stejně jako u jiného dítěte napomáhá správnému rozvoji řeči, která může být u rozštěpáčka huhňavá. Nejčastěji je to v předškolním a raném školním věku.
Foniatr
vyšetřuje také vývoj řeči, ale více zkoumá uzávěr měkkého patra s nosohltanem. První návštěva je plánována přibližně ve 4 letech.
Úzce spolupracuje s logopedem.
Protetik
Například pomáhá u výše zmíněné náhrady zubů (operativní).
Plastický chirurg
Díky němu je např. možné odstranění nevzhledných jizev po zákrocích.
Genetik
Jelikož se jedná o vadu dědičnou, rodina se nevyhne zkoumání příčiny vzniku rozštěpu + stanovení rizika dalšího potomka s rozštěpovou vadou.
Psycholog
Jak jsem již uvedla, psychické vypořádání s touto vadou nemusí být vůbec jednoduché a to pro nikoho v rodině. Pak je využití tohoto odborníka namístě a není se za co stydět.

Jak bude plynout čas, půjde do školy a školky, kde se bude muset vyrovnat se svými více či méně viditelnými jizvami a jinými drobnými odlišnostmi (křivé zuby např.), které ještě nestačily být, nebo ještě nemohou být operativně odstraněny. Jde o období, kdy může být začlení do kolektivu pěkně těžké. A to nemluvím i o obvykle těžkém období, jakým bývá puberta. Co teprve puberta rozštěpáčka! Z toho vyplívá, život člověka s rozštěpem bývá zápřah. A to jak fyzicky (operace), tak i psychicky. Navíc nejen pro něj, ale i jeho nejbližší.
I když jsem celou situaci popsala možná až hrůzostrašně, říkám, nevěšte hlavu. Chce to jen víru a pevné nervy. Řetězec operací totiž jednou skončí a při správné podpoře rodiny a trochy štěstí, aby rozštěpáček našel alespoň jednoho opravdového přítele, se se svou vadou nakonec s úsměvem vyrovná.

Rozštěp patra
Jednostranný rozštěp rtu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama