...svět zvrácené děvky.
...něžného anděla.
...poetické mrchy.
a krví zbrocené víly...

Krabička s modrou mašlí

5. března 2017 v 16:24 | DK |  ...Těma týdne....
Před usnutím. Víte, to je taková zvláštní časová doba. Nikdy jsem si to neuvědomila, až teď, ale je. Netušila jsem, kolik se mi toho vybaví, když řeknete ta dvě prostá slova... Před usnutím. Neuvědomovala jsem si, že mám v sobě zvláštní krabičku plnou vzpomínek na dobu před usnutím. Ale mám ji. A je krásná. Plná drobounkých štěstíček.

Před usnutím totiž znamená:

CHVÍLE, KDY MI TÁTA ČETL JAKO MALÉ POHÁDKY.

HORKÉ MLÉKO, KTERÉ MI DÁVAL PÍT TÉMĚŘ PRAVIDELNĚ, ABY SE MI LÉPE SPALO.

A TAKY DOBY, KDY MĚ V NOCI DRŽEL ZA RUKU.

Pohádky nám dokonce jistou dobu se Zvonilkou četla i máma. Krásné časy. Sice až po tom, co jsme ji ukecali, ale četla. Před usnutím to jsou tedy vzpomínky na Alenčinu čítanku, Honzíkovu cestu, Neználkovy příhody a Sýkorčin kalendář. A mnoho dalších pohádek.

Ale jestli se domníváte, že jsem z těch dětí, které při pohádce usnulo jako špalek, pletete se. Jakmile jsme byli se Zvonilkou spolu před usnutím se změnilo na ponocování a sálodlouhé rozhovory. Plné našich strastí, radostí, strachu i smíchu. Často jsme v noci probrali události dne, nebo prostě všechno ostatní. A často nás přišla máma okřiknout, jak to, že ještě nespíme.

Před usnutím to jsou ty večery s Vlakvedoucím, kdy jsem trpěla nočními můrami a on tam pro mě prostě byl. To pohlazení a teplo druhého těla. To jsou ty noci, kdy jsme se projížděli v autě nočním městem a já klimbala na sedadle spolujezdce. Šťastná. Nebo ty večery, kdy jsme prostě unaveně padli do postele s vědomím, že nás čeká ta nejsladší věc na světě - spánek.

To jsou všechny ty noci, kdy jsem pozorovala Doma, jak mumlá ze spaní, a snažila se plně vstřebat ten okamžik. To jsou ty večery u televize, kdy jsem se snažila opravdu si představit, jaké by to bylo, už od něj neodjíždět. Prostě s ním být před každým usnutím. To jsou noční vafle. A Spejbl s Hurvínkem.

Před usnutím, to jsou ty chvíle, kdy jsem položila hlavu na Mravencovo rameno a usnula jako špalek. Cítila jsem se v bezpečí. Před usnutím to je pizza o půlnoci. Pohádky.

A přiznejme si to, jsme dospělí, neznám lepší a příjemnější usínání, než po únavě sexem. Před usnutím, to jsou všechna ta vášnivá i něžná milování, tlachání v posteli... A kolem tma. Nebo pravé poledne. Není to fuk?

Před usnutím to jsou všechny ty noční telefonáty a smsky nejen s Gotickou princeznou a Černovlasou holčičkou.

Před usnutím, to jsou vzpomínky na všechny ty cluby a párty a litry alkoholu. Večery s Elfkou.

Před usnutím znamená vzpomínky na první dny, kdy jsem spala ve svém bytě sama a zírala do stropu. Dokázala jsem to! Sama a nebála jsem se.

Před usnutím, to jsou všechny ty večery, kdy u mě přespává slečna Emocionální a před usnutím se pomalu mění v ponocování. Stejně jako kdysi, když jsem byla malá... a se Zvonilkou. Není to krásné, jak se kruh uzavírá? Jak vzpomínám na dětství a na každé před usnutím díky podobnosti se současností?

Asi jako když sedíte u tety na návštěvě a dojde vám, že ta mladá teta už není tak mladá (osmnáctiletá, rozumějte) a že už má dvě malé děti. Děti, za kterými přijde na návštěvu babička. Jejich i vaše. A že, zatímco pijete kafe s dospělými a děti jsou nabádány nezlobit, uklidit si pokoj atd., dojde Vám, že i vy jste byli těmi dětmi... A už nejste. Teď se mlčky usmíváte, nebo chválíte školačku za jedničky a přemýšlíte, jak ten čas letí... Ale to sem nepatří. Ačkoli i na to občas myslím před usnutím.

Každopádně, nechci tím říct, že před usnutím je nějaká kouzelná bezproblémová doba. Patří sem i vzpomínky na hádky, nespavost a probrečené polštáře. Strach způsobený sledováním hororu, nebo totální bezradnost při řešení starostí... Ale mám pocit, že toho příjemnějšího je přeci jenom víc. A budu si to strážit. V hlavě. V krabičce s modrou mašlí...


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 5. března 2017 v 16:32 | Reagovat

Bože, ty jsi to napsala tak krásně, nejlepší článek k tématu týdne co jsem zatím četla 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama